Přenos HIV jako ženy s BV, zjištění, které ho „opravdu šokovalo“.

Přenos HIV jako ženy s BV, zjištění, které ho „opravdu šokovalo“.

Stejně jako u afroamerických žen v USA je BV běžná: ve studii z roku 2014 ji mělo asi 38 procent žen v Keni, Rwandě a Jižní Africe. Mnoho žen v Africe praktikuje tradiční vaginální mytí, deodorizaci a zpřísnění, což, stejně jako sprchování, zvyšuje pravděpodobnost BV.

BV vystavuje ženy zvýšenému riziku jak získání, tak přenosu HIV. Odhaduje se, že plně rozvinutá BV nebo dokonce jednoduše změněná populace bakterií ve vagíně (předchůdce BV) představuje 29 procent nových infekcí HIV u žen v Zimbabwe a Ugandě. V roce 2012 vedl Craig Cohen, nyní profesor porodnictví, gynekologie a reprodukčních věd na Kalifornské univerzitě v San Franciscu, tým, který sledoval více než 2 200 afrických párů a zjistil, že BV ztrojnásobuje šance ženy na přenos HIV na ni. neinfikovaného mužského partnera.

Vicky Jespers zjistila, že míra BV v Africe je „ohromující vysoká“, zejména ve srovnání s pouhými 10 procenty žen, které ji mají v Belgii, kde je epidemioložka v Institutu tropické medicíny v Antverpách. Poslední dvě desetiletí spolu se svou spolupracovnicí Janneke van de Wijgert na univerzitě v Liverpoolu hledali odpovědi na vaginální onemocnění v Africe.

Klinický epidemiolog van de Wijgert podává obrázek o tom, jak BV zvyšuje riziko HIV. Pokud se ženská vagína stane bakteriálně rozmanitější, celkové množství bakterií také dramaticky vystřelí. To způsobí, že její tělo zesílí svou imunitní odpověď ve vagíně: Vylučuje zánětlivé chemikálie, vyvolává imunitní buňky – což jsou shodou okolností také buňky, na které se HIV zaměřuje – a vylučuje vaginální buňky. Její hlenová bariéra se stává méně viskózní a rozpadá se. To vše zvyšuje u žen riziko HIV, říká van de Wijgert.

Bohužel screening a léčba BV nefungovaly jako způsob prevence infekcí HIV. Jespers říká, že by to logicky mělo být. Existuje však příliš mnoho matoucích faktorů, včetně potíží s diagnostikou BV ve venkovských oblastech a vysoké míry recidivy po použití metronidazolu k léčbě.

Neustále si vyměňujeme mikroby s našimi sexuálními partnery.

Od afrických žen se také učíme vodítka, proč se BV zhoršuje sexem. Kromě pouhého narušení vaginálního prostředí nebo pH je velmi pravděpodobné, že mužští partneři také injekčně aplikují BV bakterie žijící na jejich penisech – zvláště pokud jsou neobřezané. Studie, zda obřízka mužů může snížit riziko HIV, také odhalila, že obřízka snižuje recidivu BV u jejich partnerek.

Není těžké pochopit, že si neustále vyměňujeme mikroby s našimi sexuálními partnery. Cohen však zjistil, že léčba mužů metronidazolem nebo dokonce potírání jejich penisu alkoholovým gelem na ruce před sexem nechrání jejich partnery před recidivami BV.

Africké studie nechávají výzkumníky dožadovat se lepších řešení pro tyto ženy. Stejně jako ostatní věří van de Wijgert, že řešení spočívá v získání správných bakterií, které se usadí v ženských vagínách. V roce 2014 zjistila, že rwandské sexuální pracovnice s L. crispatus dominantním v pochvě mají menší pravděpodobnost, že budou mít HIV a další pohlavně přenosné choroby. Tato bakterie mohla dokonce poněkud chránit klienty HIV pozitivních sexuálních pracovnic, protože tyto ženy také méně často vylučovaly HIV ve vagíně.

S touto myšlenkou van de Wijgert v současné době testuje dva vaginální probiotické produkty ve Rwandě, aby zjistil, zda mohou zabránit recidivám BV. Oba produkty, tobolky vložené do pochvy, jsou volně prodejné v Evropě. Obsahují však kmeny Lactobacillus, které se nacházejí jak ve vagíně, tak ve střevě, z nichž některé mají špatnou pověst o efektivní kolonizaci vagíny. V USA Cohen zahájil další fázi jediné klinické studie vaginálního probiotika, které obsahuje L. crispatus, nazvaného LACTIN-V.

„Zdravotní zátěž způsobená neexistencí dobré vaginální mikroflóry je obrovská,“ říká Richard Cone, biofyzik, který studuje vaginální hlen na Johns Hopkins University v Baltimoru, Maryland. Poznamenává, že velmi málo žen v Africe nosí L. crispatus. Efektivní, dlouhodobý lék na BV by ženám a jejich dětem zachránil život, říká. „Cokoli, co můžeme udělat, abychom pomohli více ženám, častěji mít Lactobacilluscrispatus v pochvě, pak bude svět lepší.”

Cone má dobrý důvod cítit se tak vášnivě. On a jeho spolupracovník Samuel Lai z University of North Carolina v Chapel Hill našli některé z prvních vodítek, jak BV nechává ženy zranitelné vůči HIV a dalším smrtelným infekcím.

„Mělo by to být jako kvasinková infekce… ne tak ostudný problém.”

Loni s kolegy zjistili, že čerstvé vzorky hlenu od 31 žen se velmi liší ve schopnosti zachytit částice HIV v laboratorní misce. V některých vzorcích virové částice rychle prošly vrstvou hlenu tak širokou, jako je ta ve vagíně, asi osm setin milimetru.

To byla obrovská stopa, že řídký, tekoucí výtok je víc než jen nepříjemnost vyžadující vícenásobné výměny slipových vložek za den, je to zrada přirozené ochrany jejího těla.

Ne všechny vzorky hlenu se chovaly stejně. V jiných byly částice HIV pevně přilepeny, jako by byly imobilizovány v želatině – Lai a jeho kolegové vypočítali, že nějaký hlen může zachytit více než 89 procent virových částic. Tyto vzorky lepkavého hlenu měly vyšší hladinu D-laktátu, formy kyseliny mléčné, kterou neprodukují lidé, ale určité bakterie. To naznačovalo, že síla hlenu závisí na různých vaginálních bakteriálních obyvatelích.

Při pohledu na jejich bakteriální make-up se vzorky žen úhledně rozdělily do tří skupin. https://recenzeproduktu.top/dianol/ Ten, který zastavil HIV v jeho stopách, ovládl L. crispatus. Další dva měly nízké hladiny D-laktátu a nechaly HIV přímo proklouznout – i když obsahovaly jiné druhy Lactobacillus, jako je L. iners.

Gynekologové dlouho považovali ženy, u kterých v poševních bakteriích dominoval jakýkoli Lactobacillus, za zdravé. Ale Lai říká, že ženy s L. iners mohou být stejně zranitelné vůči přenosu HIV jako ženy s BV, což ho „opravdu šokovalo“.

Jinými slovy, který druh Lactobacillus má žena ve vagíně, může znamenat rozdíl mezi infekcí HIV a ochranou.

I když je HIV tak hrozná infekce, proti které je třeba bojovat, je to podle Laie „slabák během přenosu“: v průměru je zapotřebí mnoho expozic prostřednictvím sexu – odhady se pohybují od 100 do 1 000 – k úspěšnému úspěšnému přenosu pouze jedné nebo dvou virových částic. infikovat hostitele. S tak nízkou pravděpodobností přenosu by nalezení způsobů, jak snížit tok viru do vaginálních stěn posílením hlenové bariéry, účinně snížilo přenos HIV, říká Lai.

„Pravděpodobně jsme podcenili, jak dobře se ženy s L. crispatus mohou bránit HIV a dalším pohlavně přenosným chorobám,” říká Lai a vážně přikývne. „[Vagina je] bojiště, kde chceme bojovat, protože tam je HIV nejslabší.”

Další důkazy o tom, že některé bakterie mohou měnit vaginální hlen a zanechávat ženy náchylné k infekci, pochází z Washingtonské univerzity v St. Louis.

Tam mikrobioložka Amanda Lewis a její manžel biochemik a výzkumný partner Warren Lewis zjistili, že enzymy zvané sialidázy ve vaginální tekutině BV mohou žvýkat konce protilátkové složky nalezené ve vaginálním hlenu. Normálně tato protilátka působí jako sentinel, který rozpozná cizí vetřelce a upozorní je na imunitní systém. Ale aktivita BV způsobila, že protilátka byla náchylnější k degradaci.

Lewisovi také ukázali, že bakterie Gardnerella vaginalis produkují sialidázy, které odřezávají konce molekul cukru, které zdobí povrch mucinů, klíčové složky hlenu. Amanda má podezření, že tato degradace protilátek a trávení vaginálního hlenu způsobuje, že ženy s BV jsou náchylné k horším infekcím.

Nyní ona a její kolegyně Nicole Gilbert použijí myší model infekce Gardnerella, který sdílí několik rysů BV, aby prozkoumali, zda tato infekce vystavuje myši riziku infekcí Prevotella a Strep skupiny B, které mohou způsobit děložní a placentární infekce. těhotná žena. Infekce dělohy jsou častou příčinou předčasného porodu, ale málo se ví o tom, jak vaginální bakterie přecházejí přes hlenové bariéry, které chrání dělohu.

Přestože předčasný porod, definovaný jako porod před 37. týdnem těhotenství, je hlavní příčinou úmrtí kojenců v USA, existuje jen málo odpovědí na to, co je spouští nebo jak mu předcházet. Jedno z deseti dětí narozených v USA bude předčasně narozené, ale četnost je vyšší v černošských komunitách s nízkými příjmy – v městském centru St. Louis přichází 15 procent dětí příliš brzy. Mnoho z těch, kteří se narodili před 28. týdnem a kteří přežijí, bude mít celoživotní zdravotní problémy, jako je chronické astma, poškození mozku nebo slepota.

Lewisovi jsou odhodláni vidět, že jejich experimenty vedou k lepším možnostem pro ženy.

(Laura Breiling / Mozaika)

V USA je BV velkým problémem pro ženy z menšin s nízkými příjmy, nejen pro jejich sexuální a reprodukční zdraví, ale také pro kvalitu jejich života. Hilary Reno, infekční lékařka v St. Louis, si myslí, že její pacienti se občas mohou cítit téměř potrestáni za to, že mají určité nemoci. Tato onemocnění jsou ve výzkumu často opomíjena, říká, a proto mají málo účinných léčebných postupů. „Neexistuje žádná obhajovací skupina, která by udržovala naše vagíny zdravé,” říká Reno.

Vidí BV jako zdravotní nerovnost, která se vrší do problémů afroamerické komunity, která již čelí vyššímu počtu předčasných porodů a vyššímu počtu některých pohlavně přenosných chorob.

Reno si nedělá starosti s náborem žen do studie LACTIN-V, která má otestovat schopnost L. crispatus zabránit recidivám BV. Z předchozích studií ví, že mnoho afroamerických žen v její komunitě bojuje (nebo zná někoho, kdo bojuje) s BV a chce pomoci najít lepší lék. Také ženy s BV přicházejí do místní kliniky sexuálního zdraví, na kterou dohlíží téměř každý den, protože je to pohodlné a bezplatné.

LACTIN-V je lyofilizovaný prášek L. crispatus původně izolovaný od zdravé ženy, vyrobený kalifornskou společností Osel. Dodává se prostřednictvím zařízení podobného tamponu. V počátečních studiích ženy zjistily, že použití je snadné a pohodlné, a L. crispatus kolonizoval 11 z 18 žen.

Craig Cohen vidí nedostatek vysoce účinné léčby BV jako udržení tohoto velkého zdravotního problému mimo dosah většiny lidí. Neexistoval žádný způsob, jak přerušit spojení mezi BV a HIV a předčasným porodem, protože naše současná léčba zanechává jednu třetinu až dvě třetiny žen, které stále trpí. Neuvidíme průlomy, dokud nebudeme mít lepší léčbu, která drtivou většinu žen udrží bez BV po dobu šesti měsíců nebo déle, říká Cohen. „Potřebujeme nejen lepší antibiotika, ale lepší přístupy.”

Žena ze St. Louis se pokusila jemně vzdělávat své středoškoláky v dívčí šatně, když ucítí ten nezaměnitelný zápach. Odtáhne je stranou, aby se ujistila, že pochopili, že jde o problém způsobený bakteriemi a že ho jejich lékař dokáže léčit. Ale když je venku v nočním klubu a ženy na toaletě vtipkují o jiné ženě („Je ošklivá! Nekoupe se!“), je pro ni těžší promluvit.

„Chtěl jsem něco říct, ale pak tě to vyřadilo.” Ve chvíli, kdy něco řeknu, bude to jako: ‚No, jak to víš?‘,“ říká. „Je to stále velmi osobní záležitost.” Také se snažila v ložnici vysvětlit stav svému partnerovi. „Nemůžete dělat orální sex, nemůžete dělat nic, dokud to nezmizí,” říká. „Doktor doporučil nemít sex, ale myslím, že to snoubenci nebo manželovi říct nemůžete.”

Stejně jako Cohen, Lewises i Cone věří, že v těchto problémech nelze dosáhnout skutečného pokroku, dokud nebudeme mít lepší léčbu BV – takovou, která vyléčí většinu žen. „Pak by si ženy nekupovaly kyselinu boritou a homeopatické čípky a neustále by se vracely ke svým gynekologům,“ říká Warren Lewis.

Cohen vidí budoucnost, kde by se metronidazolový gel a produkty jako LACTIN-V mohly prodávat společně na přepážce – což by dostalo BV do uličky v lékárně, na stránku s reklamami v časopisech a, což je důležité, do myslí lidí. Taková léčba by nejen zachytila ​​obrovský kus z odhadovaného 140 milionů dolarů BV trhu v USA, ale také by přinesla skutečnou úlevu ženám nakupujícím mezi těmi regály s deodoranty, ubrousky a čisticími prostředky, které nepomáhají vyléčit infekci.

Mohlo by to také vyvést BV ze stínu. „Musíme se na to dostat,” říká žena ze St. Louis. „Aby to ženy mohly léčit a mluvit o tom.” Mělo by to být jako kvasinková infekce… ne tak ostudný problém.“

Tento článek se zdá být s laskavým svolením Mosaic Science.

Oh, příběhy, které může porodní sestra vyprávět.

Spolu s obecným chaosem, který může novorozence na jejich cestě na svět doprovázet, stačí úplněk nebo – což je dramatičtější – zuřící hurikán, aby byly věci opravdu zajímavé. To je každopádně konvenční moudrost mezi těmi, kdo přísahají, že těhotné ženy během velkých bouří hromadně rodí.

Ale je to pravda?

Vzhledem k tomu, že se očekává, že hurikán Matthew zasadí Floridě ničivou ránu, těhotné ženy už preventivně míří do nemocnice s předstihem. Dvě nemocnice v oblasti Miami podle místní pobočky ABC umožňují některým těhotným ženám, aby se před bouřkou zaregistrovaly pro úkryt v nemocnici. Přednost budou pravděpodobně dány ženám, které jsou těhotné s dvojčaty nebo vícerčaty a které jsou těhotné alespoň 34 týdnů – spolu s dalšími těhotnými ženami, u kterých byly diagnostikovány abnormality placenty nebo mají v anamnéze předčasný porod.

Když v roce 1992 zasáhl Floridu hurikán Andrew, nahrnulo se do místních nemocnic asi 1500 těhotných žen. „Nikdy v celém svém životě jsem neviděla tolik těhotných lidí,” řekla tehdy pro The Sun Sentinel mluvčí nemocnice Memorial Hospital ve Fort Lauderdale. Některé ženy skončily porodem svých dětí v průběhu hurikánu – ačkoli většina ne.

Přesto existují důkazy, které podporují myšlenku, že více žen rodí děti při nízkém barometrickém tlaku – jedné z klíčových atmosférických podmínek spojených s hurikánem. V článku z roku 2007 publikovaném v Archives of Gynecology and Obstetrics výzkumníci zjistili „významný nárůst“ těhotných žen, kterým praskla voda – což signalizuje, že porod je bezprostřední – během nízkotlakých systémů. Výzkumníci došli k závěru, že nízký barometrický tlak skutečně vyvolává porod.

Další studie zjistily podobné výsledky, včetně studie z roku 1985, která počítala s „významným nárůstem“ u žen, kterým voda předčasně praskla během tří hodin po poklesu atmosférického tlaku. Zdá se, že výsledky těhotenství ovlivňují i ​​další meteorologické podmínky. V pouštním klimatu je podle jedné studie riziko předčasného porodu vyšší na jaře a na podzim, kdy je počasí nejnestabilnější.

Roste také množství lékařské literatury, která nachází souvislosti mezi stresujícími událostmi v těhotenství – včetně přírodních katastrof – a špatnými porodními výsledky.