A magas koleszterinszintek tüneteket okoznak -e?

A magas koleszterinszintek tüneteket okoznak -e?

A magas koleszterinszint gyakran nem okoz tüneteket, és a vérszűrővizsgálaton át tartó vizsgálat általában az egyetlen módja annak, hogy ellenőrizze az állapotot. Ez a teszt az összes koleszterin- és triglicerid szintet méri.

A koleszterin alapvető anyag, amelyet a test az emésztéshez, a hormontermeléshez és a D -vitamin generálásához használ. Magas szinten azonban ez lehet a szívroham és más szívbetegség körülmények kockázati tényezője.

A rutin vérvizsgálatokon átesett vérvizsgálat segíthet egy személynek annak meghatározásában, hogy koleszterinszintje egészséges tartományban van -e. Ha egy személy számára előnyös lenne a koleszterinszint csökkentése, az orvos javasolhatja az életmód megváltoztatását vagy a gyógyszerek szedését.

Olvassa tovább, hogy megismerje, mi okozza a magas koleszterinszintet, és hogyan diagnosztizálja és kezelje az orvosok.

A magas koleszterinszint tünetei

A magas koleszterinszint általában nem okoz tüneteket. A rendkívül magas koleszterinszint esetén azonban az embernek a bőrén vagy a szürkésfehér körökben a szemükben zsíros dudorok láthatók.

Ezek a tünetek elsősorban a magas koleszterinszintű családi kórtörténetben fordulnak elő.

A nem és a nem létezik spektrumokon. Ez a cikk a „férfi”, „nő” vagy mindkettő kifejezéseket fogja használni a születéskor kiosztott szexre. Kattints ide hogy többet megtudj.

A lipid panel olyan vérvizsgálat, amelyet az orvos bead a személy koleszterinszintjének mérésére.

A Betegség Ellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) szerint a legtöbb felnőttnek 4–6 évente tesztelést kell végeznie. A fiatalabb emberek körében a 9–11 éves gyermekeknek és a 17–21 éves serdülőknek koleszterinszint -ellenőrzést kell kapniuk.

Az embereknek azonban gyakoribb teszteket kell végezniük, ha szívbetegség, cukorbetegség vagy családi kórtörténetük van a magas koleszterinszintről.

Mi a koleszterin?

A koleszterin egy viaszos anyag, amelyet a máj termel. A lipoproteinek koleszterint hordoznak a testben. A test koleszterint használ különféle funkciókhoz, ideértve az élelmiszer -emésztést, a hormontermelést és a D -vitamin generálását.

Kétféle koleszterinszint létezik: alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), vagy „BAD”, koleszterin és nagy sűrűségű lipoprotein (HDL) vagy „jó” koleszterin.

Ha a koleszterin felépül az artériákban, az ateroszklerózisnak nevezett állapothoz vezethet. Ez akkor fordul elő, amikor a plakkok az artériás falakon alakulnak ki, és szűkítheti őket, és a véráramot korlátozhatja.

Mi okozza a magas koleszterinszintet?

Bár a koleszterin elengedhetetlen a jó egészséghez, a magas LDL koleszterinszint növelheti a stroke és a szívroham kockázatát.

A magas koleszterinszint gyakran bizonyos életmód -szokásoknak köszönhető, amelyek magukban foglalják a dohányzást, a nem megfelelő testmozgást és a nem szokásos étrend fogyasztását.

Néhány egyéb tényező, amely hozzájárulhat a magas koleszterinszinthez, a következők:

  • Gének, amelyeket egy szülő átadott
  • Néhány orvosi állapot, például krónikus vese Betegség és cukorbetegség
  • Bizonyos gyógyszerek, például szteroidok, amelyek kezelik a gyulladásos állapotokat

Hogyan diagnosztizálják az orvosok a magas koleszterinszintet?

Az orvosok lipoprotein panelnek vagy lipid profilnak nevezett vérvizsgálatot használnak a koleszterinszint ellenőrzéséhez. Méret:

  • LDL koleszterin: Ez az úgynevezett rossz koleszterin az artériákban felhalmozódik, és szívrohamot vagy stroke-ot okozhat.
  • HDL koleszterin: Ez az úgynevezett jó koleszterin az LDL koleszterinszintet az artériákból a májba mozgatja.
  • Trigliceridek: Ezek a leggyakoribb zsírok a testben. Ha magas szint fordul elő, akár magas LDL, akár alacsony HDL -szint mellett, akkor az embernek megnövekedett a szívroham vagy a stroke kockázata.

Ha az orvosnak javasolnia kell a magas koleszterinszintű személyek kezelési lehetőségeit, akkor figyelembe veszik az egyén kockázati tényezőit és az általános egészségét.

A magas koleszterinszint kockázata

Számos tényező növelheti az ember magas koleszterinszintjének kockázatát. Ezeket az alábbiakban részletesebben nézzük meg.

Családtörténelem

A családi hiperkoleszterinémia (FH) egy genetikai állapot, amelyet az ember örökölhet egy vagy mindkét szülőből. Magas koleszterinszintet okozhat.

Ezenkívül a családtagok hajlamosak olyan életmód -tényezőkkel megosztani, amelyek hozzájárulhatnak a megnövekedett koleszterinszint és a szívbetegség kockázatához.

életkor és nem

Általában, mivel egy ember öregszik, az egészségtelen koleszterinszintek kockázata növekszik.

Ez a korreláció különösen elterjedt a férfiakban. A nőstények általában alacsonyabb LDL -koleszterinszintet mutatnak, mint a férfiak, amíg el nem érik a menopauza -t. Ezzel szemben bármely életkorú férfiak általában alacsonyabb HDL -szintet mutatnak, mint a nőstények.

Egészségügyi feltételek

Az FH mellett néhány más egészségi állapot növelheti az embernek az egészségtelen koleszterinszintjének kockázatát. Ezek a feltételek magukban foglalják az elhízást és a cukorbetegséget. A

elhízás az LDL koleszterin magasabb szintjével, az alacsonyabb HDL -koleszterinszinttel és a trigliceridek magasabb szintjével kapcsolódik.

A cukorbetegség növeli az LDL koleszterinszintjét és csökkenti a HDL koleszterinszintet.

Életmód szokások

A következő szokások növelhetik az ember magas koleszterinszintjének kockázatát:

  • Dohányzás: Ez károsíthatja az ereket.
  • edzés hiánya: A túl kevés testmozgás növelheti az ember testtömegét, ami befolyásolhatja a koleszterinszintet.
  • Rossz étrend: A magas telített zsír- és transz -zsír étrend növelheti a koleszterinszintet.

A magas koleszterinszintű szövődmények

A magas koleszterinszint plakk felhalmozódást okozhat az artériákban, amelyet ateroszklerózisnak hívnak. Ez a plakk felhalmozódása korlátozza a véráramlást, ami veszélyes lehet.

ateroszklerózis növeli az ember kockázatát:

  • stroke
  • szívroham
  • Koszorúér szívbetegség
  • Perifériás artériás betegség, amely olyan állapot, amely általában a lábak és a lábak artériáit érinti
  • Krónikus vesebetegség

Tudjon meg a szív- és érrendszeri betegségek különféle típusait és okait.

Kezelés és megelőzés

Bizonyos életmód -változások általában segíthetnek az embernek az LDL koleszterinszintjének csökkentésében vagy a HDL koleszterinszint fenntartásában. Az orvos azonban néha olyan gyógyszereket is felírhat, amelyek segítenek az állapot ellenőrzésében.

Életmód -változások

Az ember bizonyos lépéseket tehet a magas koleszterinszint megelőzésére vagy kezelésére. Ide tartoznak:

  • Tápláló étrend étkezése: Az ilyen típusú étrend telítetlen zsírokat tartalmazó és alacsony telített és transzzsírokban tartalmaz.
  • A dohányzás abbahagyása: A dohányzás abbahagyása csökkentheti az LDL koleszterinszintjét és növelheti a HDL koleszterinszintjét.
  • Korlátozza az alkoholfogyasztást: Az alkohol növelheti a trigliceridek és a koleszterin szintjét.
  • A stressz kezelése: A stressz néhány embernél szívrohamot vagy stroke -ot válthat ki.
  • Gyakorlás: Mérsékelt fizikai aktivitás – ideális esetben a szív- és érrendszeri testmozgás és a rezisztencia edzés kombinációja – javíthatja a koleszterinszintet.

Gyógyszerek

Ha valaki magas koleszterinszint diagnosztizálását kapott, az orvos olyan gyógyszereket írhat fel, mint például a sztatinok. Ezek a gyógyszerek csökkenthetik a stroke vagy a szívroham kockázatát a koleszterinszint csökkentésével.

Még a gyógyszeres kezeléssel is fontos, hogy az étrendi és más életmód megváltoztatására összpontosítson az alacsonyabb koleszterinszintre.

Tudjon meg többet a koleszterinszint csökkentéséről.

Összegzés

Mivel a magas koleszterinszint általában nem okoz tüneteket, az ember nem tudhatja, hogy az állapotuk van, amíg vérszűrés nem történik. Ez a teszt az összes koleszterinszintet méri, és ellenőrizheti a triglicerid szintjét is.

A magas LDL koleszterinszint diagnosztizálásának megerősítése után az orvos azt javasolhatja, hogy az életmód megváltoztatása legyen. Bizonyos esetekben gyógyszereket is felírnak.

  • Táplálkozás/étrend

Az orvosi hírek ma szigorú beszerzési irányelveket tartalmaznak, és csak a szakértői áttekintett tanulmányokból, az akadémiai kutatóintézetekből, valamint az orvosi folyóiratokból és társulásokból származnak. Kerüljük a tercier referenciák használatát. Összekapcsoljuk az elsődleges forrásokat – beleértve a tanulmányokat, a tudományos referenciákat és a statisztikákat – az egyes cikkekben, és felsoroljuk azokat a cikkek alján található források szakaszban is. Többet megtudhat arról, hogyan biztosítjuk, hogy tartalmunk pontos és aktuális legyen a

szerkesztői politika elolvasásával.